Hlasujte: největší problémy na PEF

Hlasování bylo ukončeno.

Související články:

Podrobnější popis některých problémů najdete pod anketou. Úmyslně jsem se vyhnul návrhům na zlepšení, abych dal prostor kandidátům.

Pokud vám nějaký problém chybí, podělte se v komentářích. Prosím o sdílení ankety, ať je nás hodně.

Téměř žádné volitelné předměty

Na přednášce z povinného předmětu

Zatímco vysoká škola může díky kreditovému systému nechat výběr většiny předmětů na studentovi, PEF se v tomto ohledu podobá spíše škole střední. Např. na magisterském stupni ARI je volitelných předmětů necelých 8%. Například na FI MUNI je to 25%. Studenti EI pak nemají volitelné předměty téměř žádné.  Zcela zvláštní kapitolou je řada povinných předmětů za 0 kreditů. Tento princip odporuje Boloňské dohodě z roku 1999, která kreditový systém zavedla do praxe.
Příliš restriktivní studijní plán dělá studium nudné, znevýhodňuje studenty s obecnějším záběrem a prakticky likviduje veškeré zárodky mezioborové profilace (o kterou je na trhu práce velký zájem). O volitelném předmětu napíšu s radostí článek do blogu.

Nedostupné úschovné skříňky

Ve škole je několik stovek sříňek k úschovně věcí. Bohužel faktulta nastavila systém jejich využívání tak, že naprostá většina z nich je trvale zamčená a tudíž k ničemu.

Ve snaze zjistit, kolik skříněk se ve škole reálně využívá jsem minulý týden udělal experiment — přelepil jsem dvířka padesáti dvou vybraných skříněk přelepkami tak, aby se při otevření samovolně odlepily. Po dvou dnech jsem ty odlepené spočítal a vyšlo mi kolik z nich se skutečně používá. Z padesáti dvou to byly jen čtyři. Využívaných skříněk je jen o něco málo víc než 10%.

Fronta na výtah ucpává chodbu

osm lidí čeká na výtah, dva se procpávají davem — běžná scéna

Budova Q má jednu slabinu. Jeden klíčový dopravní uzel, kterým proudí většina lidí. Spojuje všechna patra se zbytkem budovy. Do tohoto uzlu, který je už tak dost úzký, aby veškerý provoz pojmul, umístil architekt zcela nevhodně výtah. Před výtahem se tvoří fronty, které vždy ve špičce celý uzel úplně ucpou.

Je mi jasné, že s takto špatně umístěným výtahem toho škola moc nenadělá. Ale dám alespoň vědět architektovi že si cenu za stavbu rok 2005 fakt nezasloužil.

Zavřené boční vchody a brány

Student/zaměstnanec dojíždějící do školy trolejbusem a jde z nejbližší zastávky (Zimní stadion) musí zbytečně obcházet celou fakultu nebo část areálu univerzity. Jednotlivé trasy ilustruje obrázek:

pouze východ

 • červená — cesta ze školy v pozdních večerních hodinách (obě brány u Q jsou zavřené, trasa má 0,74 km)
 • fialová — stávající cesta do školy (západní vchod není zvenku průchodný) a ve večerních hodinách i ze školy (zavřená brána)
 • modrá — ideální cesta ze školy i do školy

Lidem brání v průchodu především zadní vchod, který nelze otevřít zvenku (viz fotka vlevo). Dále obě brány u budovy Q, které se večer zavírají. Ne všichni si přitom troufnou bránu přelézt. Nucený průchod vrátnicemi přitom je nesmyslný protože vrátní nic nekontrolují. Schválně zkuste vynést třeba židli. Nepomůže si ani o vrata rozbít hlavu.

Malá kapacita počítačové studovny

Po rekonstrukci studovny v suterenu je sice konecne dostatek pocitacovych mist, avsak mist k sezeni s vlastnim notebookem nebo se sesitem je stale malo.

15 komentářů to “Hlasujte: největší problémy na PEF”

 1. Hanička napsal:

  Už jsem ti to říkala jednou, některé tyto problémy jsou neřešitelné a zbytečně kafráš do spousty věcí či hledáš problémy.

 2. Orwen napsal:

  Kdyby k těm problémům přistupovali studenti tak jako ty, pak by skutečně neřešitelné byly.
  Já jsem věnoval svůj čas tomu, abych odhalil popsal největší problémy na PEFce a plánuji zatlačit na jejich řešení. To snad není zbytečné kafrání.

 3. Hanička napsal:

  Tak v tom případě je rozumné navrhnout aspoň jedno řešení, jinak jsi jako důchodce co jen nadává 🙂

 4. Hanička napsal:

  Jediný problém jsou ty skříňky. Ostatní je o pohodlí či dokonce lenosti. Např. volitelné předměty jsou docela ok, v rámci specializace jích máš dost na výběr. Jinak na navazující stupeň jsi se sem hlásil dobrovolně s tím, že jsi syllabus znal.

 5. stepan napsal:

  Zkusím teda zareagovat jako kandidát do senátu MENDELU.

  abych vše uvedl na pravou míru. Existují dva senáty kam mohou být voleni studenti Pefky. Je to AS MENDELU, kam jsou voleni dva studenti a 4 akademičtí pracovníci každé fakulty. Je to tedy celouniverzitní senát, který řeší celouniverzitní záležitosti. Třeba problémy s UISem byly jako celouniverzitní problém na programu jednání AS MENDELU. Dále např. schvaluje dlouhodobý záměr univerzity,což moc studentů asi nezajímá. A pak je zde ještě AS Provozně ekonomické fakulty, ten řeší pouze problémy týkající se Pefky. Zítra jsou volby do AS MENDELU a je velice složité studentům předložit volební program, který se týká celé univerzity, když každého studenta Pefky tíží především problémy Pefky.
  To co jste tu vyjmenoval jsou po většinou problémy, se kterými může něco udělat pouze fakulta a její AS.
  Když to vezmu od konce.¨
  Počítačová učebna – dříve jako ekonomická studovna patřila pod celouniverzitní pracoviště. Poté byla převedena pod správu Pefky a vedení Pefky rozhodlo jakým způsobem bude daný prostor využíván.A zase jen AS Pef může reagovat, že je něco špatně.
  Zavřené boční brány a vchody. Se zavřenými bránami s Vámi souhlasím. Bylo by dobré posunout jejich zamykání,alespoň na čtvrt na 8 kdy už je většina studentů ze školy pryč. Tento problém je z mého pohledu řešitelný i v AS MENDELU, a rád bych jako „budoucí“ člen AS zjistil proč se zavírá již v 6 a jak to změnit. S bočními vchody do budovy Q bude asi problém,slouží jako únikové východy, nevím jak je to přesně v protipožární ochraně,ale asi by se neměly využívat jako oficiální východy.
  Výtah asi nepřestavíme 🙂
  U skříněk si nejsem jistý, vím že se to už mnohokrát řešilo a problém bude asi v tom, že studenti nevraceli klíčky a mnoho se jich postrácelo. A volitelné předměty patřící do studijního plánu jsou v režii vedení Pef a reagovat na to může pouze AS Pef.

  Kdybych byl zvolen jako člen AS začal bych se zajímat o dění okolo stavby nové menzy. Už dlouho se proslýchá, že se bude nějaká stavět, ale informovanost studentů je nulová. Vím, že stavbu asi neurychlím, ale rád bych aby studenti věděli co se na škole chystá a v jaké je to fázi.
  Také mě trošku mrzí, že je málo společných aktivit pro studenty všech fakult. každá fakulta si žije svým životem a často se zapomíná, že jsme všichni na jedné univerzitě. proč neuspořádat mezi fakultní turnaje nebo jiné aktivity kde by se potkávali studenti všech fakult.

  Doufám,že se mi podařilo alespoň částečně odpovědět.

  Štěpán Zacha

 6. Orwen napsal:

  Jo, díky moc za obsáhlou odpověď :).

 7. Zásadním způsobem by se měl změnit způsob volby senátorů (minimálně se pokusit znovu prosadit volby UISem) Volby s účastí pod určité procento (diskutabilně 25-50% prohlásit za neplatné).

  Jen malou poznámku k těm bočním vchodům. Přístupové body nenáleží PEFce, nýbrž jsou pod správou rektorátu. A jak napsal kolega Zacha přede mnou, jsou to únikové východy a právo na přístup má pouze pár lidí na univerzitě.

 8. Nasgol napsal:

  Myslím, že kdyby tam byli uvedený problém: Nedostatečná „práce a zájem“ ze strany učitelů…tak by to bylo na prvním místě

 9. Orwen napsal:

  Pro záznam: před odstraněním „Like tlačítka“ tu bylo 18 lajků.

 10. […] největší praktické problémy PEF (podrobně viz hlasování: Největší problémy PEF Mendelu) […]

 11. […] budova Q má své chyby. Najde se dost studentů, kteří je dokážou překousnout a stejně ji obejmout? Napište do […]

 12. […] Ty desítky tisíc za odstraňování nápisů se přece dají utratit mnohem užitečněji. […]

 13. […] ale poznat který z kandidátů je lepší? Kdo bude řešit největší problémy na PEF (ať už na to bude mít mandát či ne)? Zeptal jsem se […]

 14. […] jsem se během studia sám sebe ptal, za co mě asi vyhodí. Za neutuchající kritiku fakulty (1 2 3), desítky opakovaných zkoušek nebo drzé kličkování mezi výjimkami ve studijním řádu? […]

 15. […] jsem se během studia sám sebe ptal, za co mě asi vyhodí. Za neutuchající kritiku fakulty (1 2 3), desítky opakovaných zkoušek nebo drzé kličkování mezi výjimkami ve studijním […]