Umím kreslit?

Rozhodl jsem se obohatit svoji sekci tvorba a publikovat pár kreseb, které charakterizují můj umělecký vývoj v průběhu studia. Kreslení jsem se nikdy nevěnoval jinak než při vyučování na volné listy školních sešitů. Nástrojem mi byla náhodná propiska a motivací nesnesitelná nuda vycházející z útrob českého školství.

Období nulté — Základní a střední škola

Autorovo rané dílo poznamenala nikdy nevystopovatelná příčina válečných situací. Nejčastěji zobrazovaným motivem se stal válečná scenerie ve 2D plná roztmile střílejících tanků, šikovně uložených nástražných min, nádrží s kyselinou apod — vše důmyslně propojené kauzálními vazbami, které vždy vedly ke stejnému konci. Následující rekonstrukce ukazuje zlomek z obvykle výrazně vetší scény.

0. období, částečná rekonstrukce díla

Nevím co by na to řekla dětská psychoanalytička, ale já myslím, že militatní, krvelačný děcko z hororu autor nebyl ani ve svém podvědomí. Jeho prvotinu však podle mého názoru zásadně ovlivnila jistá logická počítačová hra u nás známá pod názvem Tim.

Období první — druhý stupeň gymnázia

Kauzální militarismus se rychle vytratil a úporná snaha gymnaziálních učitelů vedla k rychlému střídání motivů — záleželo co se zrovna bralo. Ze střední školy se zachovalo hned několik děl, viz ukázky.

Obličej

Důsledně oděná dívka (ZSV)

Perspektiva

Překvapení (etika)

Laserová tiskárna (výpočetka)

Abstrakce

USA (zeměpis)

V závorce je občas uveden i předmět ve kterém kresba vznikla. Povšimněte si, že v tomto odobí se umělecká tvorba štěpí hned do několik proudů — vtipné (obr. 2,7), lidské (obr. 1,4), technické (obr. 3,5) a před maturitou se čím dál častěji vyskutuje abstrakce (obr. 6).

Období třetí — Vysoká škola

Vysokoškolské studium očividně katalyzovalo přerod autorova stylu těžko uchopitelným směrem. Interpretaci už tak musím nechat na čtenáři. Díla pocházejí z letošního a loňského roku.3 komentáře to “Umím kreslit?”

  1. […] ako nakresliť hus (hodně štěstí) […]

  2. Geancy napsal:

    Na Google+ bych ti dala +, na fb like…tak aspoň: kreslit umíš;) (hlavně se mi líbí obr.2 z výšky)

  3. Orwen napsal:

    Díky 🙂
    Ono se tady +1 dát dá, jen si toho lidi nevšimnou, tak asi zas zavedu lajkovací buttonky…