Temná strana studia na PEF Mendelu

Zkažená PEFPlánujete se hlásit na Provozně ekonomickou fakultu Mendlovy univerzity? Láká vás pět tisíc ze semestr, která vám škola za studium zaplatí?

Jsem v posledním semestru magisterského studia. Mám s čím srovnávat — studoval jsem i jinde. Škola mi pomohla vybudovat si dobré IT portfolio a ve své rubrice jsem o ní dosud psal dobře i špatně.

Tady je souhrn těch špatných zkušeností, které dohromady dávají temnou studia na PEFce. Pohled může být mírně zkreslený protože studuji informatický obor… ale myslím že hlavní problémy se týkají všech studentů. Tak tedy stručně v bodech:

Na co si dát pozor při studiu

Vše z vlastní zkušenosti.

 • Při paralelním studium dvou oborů
  Předměty sdílené různými obory se počítají jen do jednoho z nich; pro uznání v tom druhém jsou za nula kreditů — navíc je potřeba mít známku C a lepší)
  -> Je prakticky nemožné studovat dva obory současně (a díky výjimce) mně nakonec vyhodili jen z jednoho studia
 • Zpětné odebírání kreditů
  Studijním oddělení mi jen tak sebralo už odstudovaných 8 kreditů (kvůli tomu, že jsem odstudoval předmět, který vlastně do stud. plánu zařadili omylem)
  -> na studijním se se mnou odmítlo bavit, proděkan mě rovnou vyhodil a pomohl mi (spolu s docentem Motyčkou) až akademický senát. Původce nespravedlnostiMarcel Ševela pak musel ustoupit spravedlnosti.
 • Zmatená a zkostnantělá byrokracie
  Jeden předmět jsem odstudoval o dva semestry dřív než je ve studijním plánu, škola mi jej proto odmítla uznat — zároveň mi ale zakazuje si ho zapsat znovu, protože už jsem jej jednou měl (očividně schizofrenní přístup)
  -> řešení celé kauzy zabralo jeden a půl semestru a vyžádalo si každý měsíc jednu urgenci
 • Jednou zapsaný předmět musíte bezpodmínečně ukončit
  Zapsal jsem si jen tak dobrovolný předmět teoretická informatika — Syllabus vyadal lákavě. V průběhu jsem zjistil, že to není ono — a ejhle, musím jej stejně dokončit, jinak mě vyhodí ze studia.
  -> toto je vyloženě pravidlo, které studentům jen hází klacky pod nohy
 • V IS školy neexistuje aplikace, která by dokázala jednoznačně určit, zda jsem splnil podmínky studia; student je odkázaný na brožuru, studijní řád a kalkulačku, viz mail od Grubera http://blog.orwen.org/wp-content/uploads/pef-pravidla.pdf)

Poznámka: Ke stažení jsem tu vystavil studijní řád (11/2011) (celým jménem Studijní a zkušební řád pro studium v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech MZLU v Brně). Poslední změna před pěti lety.

A co už se netýká jen studia

PEFka ale není špatná. Například spoustu učitelů svému oboru fakt rozumí, umí učit a je s nimi dobrá domluva. Ale třeba studijní řád je ke studentům silně nepřátelský a v rukou nového studijního proděkana jej považuji za největší nevýhodu této školy.

Jednotlivým předmětům magisterského studia se věnuji ve zvláštním článku: Informatické předměty na PEFMendelu.

 

 

 

12 komentářů to “Temná strana studia na PEF Mendelu”

 1. meandra napsal:

  Doporučuju přidat neustálé problémy se sháněním vedoucích závěrečných prací.

 2. mxm1919 napsal:

  k těm závěřečným pracím by se podepsalo mnoho desítek lidí!

 3. […] Toto není článek z rubriky úvahy, ani vyčerpávající popis mé odborné profilace. Jde o seznam předmětů, které jsem ve škole absolvoval. Může se hodit vám, co mě píšete o radu „ohledně počítačů“ nebo případným zájemcům o studium, které zlákala vidina finančních odměn a nevadí jim temná strana studia. […]

 4. Student napsal:

  Já přidám jeden silně negativní názor. Zkusil jsem na PEFce studovat jeden semestr, v oborových předmětech je super – kvalita výuky i učitelé na velké úrovni. Co dělá veké problémy je ústav ekonomie – kam spadají povinné celoškolské předměty jako Makro2, Mikro2, Hospodářská politika, Ekonomické dějiny. Tyto předměty jsou probírány do extrémní hloubky, což by samo o sobě nevadilo. Ale ta skupina „profesorů“ která je zde (jeden i proti kterému byla sepsána petice z MUNI tak je zde) a ti Vám to dají pekelně sežrat. Nejenže chtějí abyjste to uměli jako oni, ale ani Vám to pořádně neuznají, dají málo bodů, zákeřné testy. Dle ISISu tyhle předměty opakuje cca 80% lidí. Naberou všechny a pak to kosí. A když se přes tohle dostanete, nějak se Vám podaří sehnat si vedoucího na diplomku, tak Vás tihle lidé budou stejně potápět i u státnic. Koluje story jak holku co si to dala vše na poprvé, dvakrát vyhodily od státnic a skončila, celé roky studia k ničemu (Víc šancí na Pefce nedostanete). Nálada mezi studenty byla dost depresivní. Navíc, je škola v obecném podvědomí úrovní až za IS UK, VŠE, Muni … Asi se to časem změní, ale na to já čas nemám.
  Taková je moje zkušenost, odešel jsem raději na VŠE do Prahy, kde jsem teď naprosto spokojen, úroveň podobná, jen vás nechají více se zaměřit na co chcete, nemorduju se nonstop s ústavem ekonomie.
  Berte to jako můj názor, určitě je na Pefce spoustu lidí, kterým to vyhovuje a jsou na školu pyšní. Budiž, pro mě to nebylo.

 5. […] své dávné kritice PEFky jsem zapomněl uvést důležitý bod. Slovy jedné ze studentek v komentářích — […]

 6. Nika napsal:

  no super a ja som sa tam už zapísala 😀

 7. Orwen napsal:

  Náhodou už se od té doby změnilo spoustu věcí k lepšímu. Asi brzo napíšu nějakou aktualizaci :).

 8. Nika napsal:

  to by bolo fajn 🙂

 9. Marián napsal:

  na aký odbor si sa zapísala ? 🙂

 10. Nika napsal:

  na finance

 11. Skip napsal:

  Whoa, whoa, get out the way with that good inornmatiof.

 12. Thank you! I am glad you stopped by to add your thoughts here on my blog. Communication is perhaps (in my opinion) our most valuable tool – and it comes in two forms listening side and speaking side. And yes, when our focus is on meeting the needs of those we serve, being open to all sides of communication is truly important.