Informatické předměty na PEF Mendelu #1

Dokud se mi nevytratí dojmy z magisterských předmětů na PEFce, pokusím se tu dát do kupy pár postřehů a názorů. Zaměřím se na využitelnost předmětů v praxi. Tím myslím ve své praxi — vývojář UIS, Ajťák v Duze, a programátor v Seznam.cz.

Manažerské dovednosti

Na první pohled předmět úplně k ničemu. Považuji jej však za velice užitečný předmět z jediného důvodu: trénikový výstup před kamerou.  Pomohlo mi to prezentovat sebe sama (na pracovních pohovorech) i svoji práci . Namátkou: prezentace vytvořené aplikace v Seznamu (demo ve scrumu), školení zaměstnanců Hnutí DUHA na Google Apps, prezentace analýzy pro Muni Press (bokovka) atp.

Pokud nevedete aspoň pár let tým lidí, je vám teorie k ničemu, nemáte ji na co napasovat a zmizí.

Systémové inženýrství

Trochu užitečný pro toho, kdo hodně programuje (ne, domácí úkoly ve škole nestačí). Opět mám pocit že je předmět plný zbytečné teorie, kterou jsem dávno zapomněl. Jedoné co mi utkvělo je Model. Je dobrý vědět co to je, nejen když začnete dělat s MVC, nejen při práci s umělou inteligencí, nejen při studiu ORM. Poslední tři věci jsou užitečnými aplikacemi modelu. Nevím proč jsme se místo těchto věcí učili kategorie obecných systémů.

Teorie programovacích jazyků

Asi jeden z nejužitečnějších předmětů vůbec. To ovšem v době, kdy byl semestralní prací úkol, vyrobit interpret programovacího jazyka. Pochopil jsem  jak fungují programovací jazyky. Učím se teď nové o poznání rychleji. Zopakoval jsem si C++. Předmět mi pomohl psát efektivnější programy. V interpretu bylo tolik práce, že se jím můžu chlubit v životopisu. Možná tolik, že se měl předmět rozpadnout do dvou různých. S odchodem Milana Šorma však přestal být interpret vyžadován.

Teorie grafů

Rozhodně užitečný předmět. Na naučení Pythonu/Perlu (případně zopaknutí C++). Domácí úkoly: operace se zadým grafem. Zajímavé algoritmy z nichž většinu musíte implementovat. Zajímavá teorie s praktickými příklady. Krásně se doplňuje s předmětem Práce s motorovou pilou, viz tehdejší článek o prohledávání do šířky s motorovou pilou.

Počítačové sítě II

Bohužel jsem neměl Počítačové sítě I což je v kombinaci s náročným doktorem Pokorným smrtelná kombinace. Pro síťaře naprosto zásadní předmět. Zasloužil by si rozpad do dvou, je toho moc. Já měl to štěstí, že v době, kdy jsem měl předmět zapsaný, Hnutí DUHA renovovalo svoji síťovou infrastrukturu. Myslel jsem si, že webovému programátorovi budou znalosti na prd — do té doby než jsem při jednom pracním pohovoru dostal za úkol napsat jabber server v C++; víte jak se k ladění hodí např. znalost Wiresharku?

Informační systémy

Obsah předmětu: praktická strukturní analýza IS. Tehdy jsem si na rozdíl od všech ostatních myslel, že je předmět trochu užitečný. Kdyby jsme se učili UML, byl by rozhodně hodně užitečný. Týmový projekt, jehož výsledkem je obsáháhla analýza  je super forma. Bohužel docentka Rábová chtěla strukturní analýzu. Ta je zastaralá.  Kdyby chtěla UML, jedná se bez debaty o užitečný předmět — minimálně na kreslení barevných grafů do závěrečných prací analýz větších projektů (za sebe můžu uvést třeba analýzu SkautISu, které jsem se věnoval v bakalářce).

Myslím však, že zrovna v tomhle předmětu jsem zjistil, že se dá naklikaný ERD vyexportovat jako SQL. Zásadní věc.

Řídící technika

Co mi utkvělo: Diferenčním rovnicím se vyhnout velkým obloukem. Nebát se dojít na zkoušku úplně dutej. Koupit zkoušejícímu láhev.

Pro ty, co chtějí studovat automatizaci a řízení je to asi výborný předmět s výborným učitelem doktorem Kuklou. Pro mě byl předmět k ničemu.

Agilní metodiky programování

Obsah tohoto předmětu je zásadní. Jak psát hezký kód? Týmový projekt prakticky při programování  produktu, co jde do reálného provozu. Vztah zákazník/programátor — prakticky. Skutečné problémy v týmu. SVNko. Scrum.

Opravdu užitečný předmět, kterému občas chyběla nějaká ta teorie (!). V mé době byl předmět úplně nový, takže asi dětská nemoc. Chtěl bych to učit.

Vyčíslitelnost a složitost + Teoretická informatika

Zajímavé přednášky na zajímavá témata. Jeden z těch předmětů, které si myslím, že by se měly učit, ale nikdo by nás z toho neměl zkoušet. Nevidím moc využití v praxi — až na tu teorii kolem složitosti algoritmů zkoumání NP úplných problémů. To už však zabíhím k dalšímu předmětu…

Umělá inteligence II

… kde jsme programovali heuristické algoritmy. Opět nemám co vytnkout, kromě poněkud táhlejších přednášek docenta Žižky. Tehdy jsem propadl OpenTTD, zamiloval se do Pythonu poslechl si základy toho, co mě bavilo už pár let předtím — umělá inteligence.

Předmět se (mně) do praxe moc nehodí. I když jde o dlouhodobě perspektivní obor, v Seznamu jsem se o něj otřel jen jednou, jinde vůbec. Umělá inteligence je však můj koníček díky kterému jsem skrz fakultní  interní grantovou agenturu dostal nějaké drobné na stipendiích. A jde o jednu z věcí co mě láká zpátky do školy.

Pokračování příště…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One Response to “Informatické předměty na PEF Mendelu #1”

  1. […] Jednotlivým předmětům magisterského studia se věnuji ve zvláštním článku: Informatické předměty na PEFMendelu. […]