Do práce na kole po jižním Brně

Pomalu končí kampaň Do práce na kole a je tedy čas se podělit o pár postřehů z mých každodenních jízd do Seznamu

 • zezačátku mě vadila jízda v hustá ranní špičce; za pár dní se na to ale dá dobře zvyknout
 • parkování kola bývá problém (kolegové si je nosí přímo do kanclu)
 • ten kdo plánoval koleje na jižním Brně by se tam měl přestěhovat aby zjistil kde udělal chybu; o té chybě je zbytek blogpostu

A co je v Heršpicích špatně?

Při plánování cesty z domu (řekněme, že to je Mendlovo náměstí) jsou dvě možnosti jak se dostat do Seznamu – rychle v provozu (na mapce zeleně) a kolem po cyklostezce (červená trasa). Strávil jsem mnoho času zjišťováním, zda se koleje nedají překonat dřív za nádražím Horní Heršpice. Nedají. Tato čtvrť je totiž od Štýřic a Starého Brna oddělena neproniknutelnou strukturou kolejišť. Neprůchodnou oblast jsem označil tmavě na následující mapce.

Je pěkné, že v oblasti tak hned za městem najdeme krásné brownfields prolínající se s divokou přírodou (viz třeba můj tweet odtamtud), ale opravdu je takový problém udělat cestu skrz? V bodě označeném bílým křížkem sice cesta mezi koleje vstupuje, je však slepá.

Velké naděje jsem vkládal také do samotného nádraží; letecké snímky zachycují něco jako podchod. Hádejete proč tam je? Ptal jsem se nádražáka — prý je „služební“… a proto zamčený.

Praktický podchod — prý „stejně nikam nevede“, přitom by mohl krásně způchodnit ten neproniknutelný šedý blok kolejišť

Jakkoli byli tehdejší urbanisté neschopní, územní plán naplňuje obyvatele optimismem, situtaci totiž trochu řeší (aktualizace: viz komentář pod článkem)  Jak? Předveším navrhuje východozápadní silnici z Komárova směrem do Bohunic (na horní mapce bílá čárkovaná) a zprůjezdňuje skoro celou oblast severně od ní. Neprůchozí Heršpické nádraží si tak sice zanechá svoje stigma, silnice však však svůj úkol snad plnit bude — pustí-li tam nás, cyklisty.

Samotnou kampaň Do práce na kole hodnotím hafo pozitivně :), jak už jsem říkal pro článek v Rovnosti. Od Seznamu jsem navíc za účast dostal dvě trička, ručník a ponožky; Kofi Kofi zas v rámci kampaně rozdávalo zúčastněným kafe zdarma. Prostě fajn.

Na krátkém videu je vidět jak odjíždím ze Seznamu. Je vidět, jak si Youtube krásně pohrálo s třepáním.

3 komentáře to “Do práce na kole po jižním Brně”

 1. Jethro napsal:

  To je tak, když uděláš z průmyslové části administrativní. V době, kdy e to stavělo, tam bylo těch vleček ještě mnohem víc, protože to bylo potřeba a navíc není mnoho možností, jak tam nacpat všechny tratě jinak, než je to teď. Spíš by ses měl ptát, proč nevybudovali podél stávajících mnhody až příliš širokých silnic cyklostezky.

 2. mina napsal:

  Je mi líto, ale předpokládaná záchrana je plánovaná součást VMO, pod kolejema povede tunelem a půjde o komunikaci dálničního typu, kam jednak cyklista nebude smět, druhak se na ní nebude moci ani pořádně dostat, neb bude z obou stran oddělená obludnou mimoúrovňovou křižovatkou.

  Tamten podchod vede pouze k odstavnému nádraží B, takže je dobrý leda pro vágusáky, ale rozhodně se jím nedá někam dostat. Rozhodně ne na Kšírovu, protože pak není ani jak překonat Přerovku a nákladní průtah. Ostatně, přes kolejiště v Heršpicích se dá dostat buďto kolem řeky nebo novým megapodjezdem v Sokolově ulici. Pro teoretického cyklistu bydlícího někde v Komárově u radnice MČ a pracujícího v seznamu je to sice Sokolovou trochu zajížďka, ale nikdo takový nejspíš nežije a nikdy nebude.

  Reálně, na Vídeňské je místa pro tři cyklostezky, kdyby je tam někdo chtěl, a taky se dá snadno jet Renneskou a pak po širokém chodníku, kde to ničemu nevadí.

 3. Orwen napsal:

  Díky za přínosné upřesnění :).
  Renneskou jsem pak objevil a už po ní jezdím; je to taková příjemná ulice.