Settlers 7: dohráno

Venku svítá a já před chvílí dohrál hlavní kampaň Settlers 7. Už když jsem loni na jaře zahlédl první ukázky vycházející hry věděl jsem že to takto (ráno a vítězně) skončí. V dětství jsem totiž ujížděl na Settlers 1 a kdo by si po ukázkách špičkové grafiky namíchané se vzpomínami na herní dětství nekoupil nový počítač, aby si sedmičky zahrál?
Živý dojem ze hry pomalu vyprchává a tak jej rychle přecedím přes klávesnici sem do blogu.

Hlavní hrad v Settlers 7 a Settlers 1

První dojem ze Settlers vyráží dech pohádkovou grafikou a ani po prvních levelech, které slouží zároveň jako polopatický tutoriál, wow efekt nemizí. Sedmičkami se mnohem výrazněji prolíná motivační příběhová linie, která hrou ve formě různých událostí prorůstá tak, že ji odpouštím její přílišnou jedoduchost (jediná zápletka se dá snadno prokouknout už v druhé lokaci).

Fakticky příbeh nehraje roli, ve jednotlivých hrách ( = levelech/mapách) stačí získat jen určitý počet vítězných bodů. To je první zajímavá koncepční změna proti dřívějším verzím; k vítězství, jak naznačuje následující trajler tak vede mnoho různých cest a je na hráči, kterou z nich si vybere. Body hráči získávají za výzkum, objevování obchodních tras, dobývání území, nebo obsazování speciálních lokací.

Další výbornou změnou je možnost úplné decentralizace výrobní infrastruktury. Základní hrad, hraje pouze roli běžné vojenské budovy. Sklady (ekvivalent praporků v Settlers 1) může hráč stavět všude. Konstruktor — ubytování pro stavaře taktéž.

Pokud postavíte obchodní centrum, jeho obyvatelé — obchodníci, pak vyrážejí do jiných sektorů — do přístavů, nebo na trhy a směňují typy zboží, které jsou dány obchodními cestami, které už máte objevené. Zásadní je objevit takovou cestu, která umožňuje směnu obnovitelného zdroje (např obilí) za neobnovitelný (zlato, uhlí, ..). Rozdíl mezi těmito dvěma kategoriemi je ve hře z pochopitelných důvodů docela zásadní; rozhodně dost na to, aby mohla sloužit jako nástroj ekologické výchovy.

Byl bych radši, kdyby hra byla složitější. Nemyslím víc pravidel nebo surovin. Ocenil bych prvky z her typu Transport Tycoon; víc logistiky, víc zpětnovazebních procesů. Chybí trh reagující na situaci ve hře.

Přes to všechno hru hodnotím výborně a na sklonku léta nebo na podzim si ji rád s nějakým svým čtenářem zahraju online. Říkal jsem, že má hra multiplayer?

Settlers online, screenshot

V onlajnových Settlerech vypadá „hrad“ spíš jako statek. Grafika je oldschoolová.

Jako alternativu pro více hráčů (už ne tak eye-candy) nabízí Blue Byte flashovku The Settlers Online. Systém hry se dost podobá starším verzím a ve srovnání se sedmičkama je trochu nudná (a náročná na procesor) a obsahuje víc předmětů. Jediná přidaná hodnota je snad jen trh mezi hráči a systém jakýchsi guild. Obchodní model je klasicky postavený na komerčním prodeji gems (modré krystaly), za které si ve hře můžete ponakupovat téměř cokoliv.

Aktualizace: Zkoušíte hrát multiplayer a nemůžete se připojit s hláškou „failed to connect to all participants of the selected session„? Zkuste nastavit svůj router tak, aby přeposílal pořadavky (port forwarding) na UDP port 9103 na váš počítač.

Vyzkoušeno — funguje.

One Response to “Settlers 7: dohráno”

  1. Lahva napsal:

    Pěkná recenze. Hra mě taky bavila. Bohužel u mě nepřekonala zatim nejlepší Settlers 3 🙁