Dojmy z Madridu

Španělsku jsem se doteď vyhýbal. Horám kvůli suchu a městům kvůli předsudkům o lidech a kultuře. Moje obava z města plného afektovaných španělů a silikonových španělek, kteří místo snahy o užitečnost raději demonstrují za „vyšší zaměstnanost“ však vzala do značné míry za své.

Když pominu ty silikony, Španělky se umí oblíkat a líčit. Jasně, je to k ničemu; ale dojem je pozitivní. A ta afektovanost mě při těch několika rozhovorech přišla spíš jako obdivuhodná přirozenost které si můžete všimnou u některých studentek JAMU.
S těmi demonstracemi to moc žhavé nebylo. Už před odjezdem, jsem začal číst tweety lidí, kteří předchozí demonstrace svolávali, na pořádnou akci jsme však měli smůlu.

Doprava, tepny města
Uličkami sotva projede auto, lidé proto chodí pěšky. Večer je mezi domy živo v pozitivním slova smyslu. Ve městě nejsou obří nákupní centra; periférie je daleko. Ulice přetékají hospůdkami a bary. Na lavičkách v parku potkáváme osamocené hráče na kytaru. Ve městě je tak hustá síť metra, že se nemůžete ztratit. V madridském metru samozřejmě narazíte na hudebníky, kteří vás po oblažení svým muzikálním projevem slušně pořádají o pár eurocentů, novinkou však byli, jak jsem si je pojmenovat — „prozaisté“.
Prozaistu byste zpočátku zaškatulkovali jako unaveného cestujícího střední nižší třídy, po rozjezdu vozu však začne mluvit. Důrazná hlasitá řeč poznamenaná častým opakováním pečlivě připravených slov působí mírně monotónně, o něco výrazněji je však zastoupena naléhavost. Cestující okatě nehnou ani brvou, pouze jednou jsem přistihl mladou dívku jak po prvních slovech zvrátila oči k zářivce až se jí zaleskl piercing v nose.
Prozaistům jsem sice nerozuměl ani slovo ale ještě před tím, než metro zpomalilo a řečník začal obcházet spolucestující s žádostí o drobné, došlo mi proč mu někteří plní nataženou dlaň mincemi. Prozaista vyprávěl svůj životní příběh. Některým ho bylo líto, jiní byli rádi, že se to nestalo jim, ostatní třeba jen platili za ukrácení volné chvíle.

Parky, architektura a gamifikovaná historie

Samotnou kapitolou je architektura; centrum je větší než Brno, přesto je každý druhý dům něčím zajímavý. Samotnou velikost města už předčí jen rozloha lesa, který svou částí zasahuje až do centra. Rybníky, olivové háje a ovocné sady jsou tak vždy na dosah ruky.

Na vás, milí čtenáři jistě po návštěvě památek okamžitě dýchne i bohatá historie města, já si jako kulturní ignorat pomohl výbornou pervazivní online hrou, která pomocí rozšířené reality gamifikovala toulání po historických klenotech města. I bez ní je však na první pohled jasné, že budovatelé Madridu nezapomněli na lidi. Oceníte to.

5 komentářů to “Dojmy z Madridu”

 1. Vitek napsal:

  Doprčic, je mi po přečtení upřímě líto, že jsem se do Madridu nejel aspoň podívat, když mě tam nedávno nabídli práci. Holoholo mi prvně přišlo jako blbost, ale na druhý pohled je docela zajímavé. A fakt tam netočí nic lepšího než Amstel?

 2. Orwen napsal:

  Ona je to možná blbost, ale fakt jsem si ty památky díky tomu užil.
  Každý den jsme zkoušeli jiné pivo a Amstel fakt chutná nejlíp. Ale není špatný :).

  Btw jsem tam objevil mod OpenTTD, který patchuje vlastnost na kterou sis tolikrát stěžoval 🙂 — http://wiki.openttd.org/Passenger_and_cargo_distribution

 3. Dreama napsal:

  Eduoitacn loans satisfy your need when you want some monetary help. Online strategy decreases troubles of both borrowers as well as banks, both can confirm any info thru net.

 4. auto insurance napsal:

  Bonjour Paul-Henri,J’ai de la famille qui vit au Etats Unis. Ils souhaiteraient m’offrir un Iphone 5 pour mon anniversaire…Peuvent ils le commander là bas et me le faire parvenir en France sans sur-taxes?Merci à toi.

 5. Jane: I hope Calvin feels better soon.And, Twilight would have been better with more drag queens. Drag queens make everything better.Also, if you clicky on my name, you will be redirected to a review of the best movie I've seen all year (not Wisconsin Death Trip) and for you Minnesotans, it appears some time soon they will have a showing of it in the Twin Cities area.