Proč dělám Antiplagiátor?

Často v poslední době mluvím s lidmi o Antiplagiátoru. Reakce jsou různé. Když však svoji práci představím ostatním studentům, ve většině případů se na mě začnou dívat (s úsměvem na tváři, pravda) skrz prsty: „Tak ty jsi ten co přešel na temnou stranu?„, „A kdy to bude hotové — stihnu ještě dopsat bakalářku?„. Rozhodl jsem se proto publikovat svůj úvod k diplomce, který vysvětluje proč myslím, že by měl existovat.

Stejně jako s nástupem průmyslové revoluce začaly fyzickou práci přebírat stroje, dnes informační systémy podobným způsobem konkurují lidským protějškům v jednoduchých operacích s informacemi; například v administrativě. V relativně nově vzniklé informační společnosti je tak čím dál více kladen důraz na ty činnosti, které dosud zůstavají doménou lidí. Informatika stále dokonalejšími nástroji tuto doménu postupně zužuje; jednou z posledních oblastí, ve které lidské myšlení stále vyniká, je tvořivost.

Proto je, nejen na akademické půdě, kladen stále větší důraz na schopnost odlišit díla, která prezentují autorskou myšlenku, od těch, která pouze myšlenky přebírají. Hodnota autorů těchto druhů děl je pak diametrálně odlišná – například mechanicky sestavený kompilát cizích myšlenek mohl být vytvořen člověkem, jeho práci však pravděpodobně dokáže z větší části nahradit jednoduchý počítačový program. Věřím, že každý nástroj na odhalování převzatých myšlenek pomůže ocenit ty autory, jejichž práce není nahraditelná informačními technologiemi. Vývojem jednoho z takových nástrojů se zabývá tato diplomová práce.

Z výše uvedených důvodů nemůže být úloha odhalování plagiátů plně automatizována. Lidskou tvořivost, původnost myšlenek nebo originalitu není možné stávajícími programovými prostředky hodnotit; toto zůstává doménou lidí. Těm však chci dát do ruky silný nástroj.

Poptávka po takovém nástroji zaznívá ze soukromé sféry. Motivace zaměstnavatelů copywrighterů využít Antiplagiátor jako nástroj pro kontrolu publikovaných textů je daná především riziky, kterým se vystavují, objeví-li se ne jejich webu větší množství převzatých textů bez uvedení zdroje

 • snižuje se důvěryhodnost webu,
 • od srpna 2012 ovlivňuje míra přebraných textů Google PageRank webu,
 • web může být vyřazen z výsledků vyhledávání Google,
 • vlastník webu je vystaven riziku právního postihu.

Akademická obec si však podobnou službu zaslouží také. Například na Mendelově univerzitě je již několik let využíván systém pro srovnávání závěrečných prací, který umožňuje upozornit zainteresované osoby na neobvyklou shodu srovnávaných prací. Rozhodnutí, zda je podezřelá práce plagiátem, je vždy na určených osobách. Jakkoli je stávající sytém účinný, porovnává pouze již odevzdané závěrečné práce. Mendelova univerzita si je vědoma omezení, která stávající informační systém má; tím spíš, že aktuálním trendem je plagiátorství internetových zdrojů, které stávající řešení nedokáže odhalit. Proto vzniká potřeba tuto funkcionalitu doplnit; zároveň se jedná o téma, které otevírá mnoho možností dalšího mezioborového výzkumu.

Díky za přečtení. Je tu nějaká chyba, nebo blbost? Opravde mě v komentářích, já to zohledním v diplomce a neuvedu vás za odměnu jako spoluautory :).

 

7 komentářů to “Proč dělám Antiplagiátor?”

 1. Vikki napsal:

  Inspirativni:)
  ja myslim, ze je potreba zahrnout take:

  univerzity – tlak na existenci originálních myšlenek na univerzitach:
  mam pocit, ze to chybi, spis se vyzaduje originalni text jako kompilat stavajicich myslenek. Otazka je, jak je to dobre a co maji vlastne univerzity ucit.

  noviny – tlak na mnozstvi textu nikoli na kvalitu – to je zrejme – novinari jsou schopni opsat zcela clanek tak, ze neni plagiatorem rozeznatelny – antiplagiator je zde pouze jako prostredek proti nejhrubsimu copy-paste – ale k tomu jiz nyni nedochazi na zaklade odstraseni prislusymi zalobami.. tj. tady je uplatneni male.

  obfukator – jako odpoved na antiplagiator vznikne jiste obuskator, ktery na zaklade synonym a vhodnych n-tic dokaze vyrobit z „kopie“ jakoze „original“ z pohledu antiplagiatoru:) a zacne stejny souboj, jako SEO vs vyhledavace

  problem se musi vyresit na filosoficko-spolecenske urovni – kdyz bude tlak na „originalni myslenky“, misto „originalniho textu“, tak antiplagiator textu nebude vubec potreba. Otazka je, zda nebude dalsi krok databaze myslenek (tj., kdyz me neco napadne, podivam se, zda to uz napadlo nekoho jineho a neplytvam casem na duplikat). A samostatna otazka pak budou autorska prava:)

  tedy – pokud mam shrnout svoji rozstristenou myslenku – pak: Tvuj antiplagiator jiste dokaze rozlisit copypaste, ale jiste ne originalitu myslenek, a to je to, po cem volas, ale nenabizis:)

  aktualni zajimavy pripad je zde: https://www.google.cz/search?q=fareed+zakaria+suspended – slo o kopirovani myslenek, nikoli textu:)

 2. L.K. napsal:

  Jee Ty jeste pises diplomku? Vzdyt to je uz rok a pul po terminu ne? :))

  Ad tema – originalita je precenovana! Vsechno kolem nas vzniklo temer vyhradne kopirovanim a vykradanim s tim ze se to obcas nepovede a obcas spatne pochopi. Vsechen ted duraz na originalitu, intelektualni vlastnictvi, inovaci.. jde uplne proti prirozenosti evoluce..

 3. Orwen napsal:

  @Vikki
  Dekuju za obsahly komentar :). Onou „databazi myslenek“ by mel byt byt treba http://cs.wikipedia.org/wiki/Informa%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m_v%C3%BDzkumu,_v%C3%BDvoje_a_inovac%C3%AD (konretne RIV). Na ty se chci pristi rok zamerit :). Originalita myslenek je — jak pisu — automatizovane nezhodnotitelna, alespon v naší éře. Zatím se chci spokojit jen s těmi, co si ani nedají tu práci ten text přeformulovat.

  @L.K.
  Já diplomku napsal během loňského listopadu, ale zatím mi jen leží v šuplíku. Snažím se totiž ze školy dostat souhlas s komerčním využíváním výsledků té práce. Kdybych ji odevzdal dřív než mi k tomu škola dá souhlas měl bych dost omezené možnosti jak z toho udělat komerční startup.

  A co se originality týká; v podstatě s tebou souhlasím, podobný přístup razí třeba Piráti, které mám rád. Já jen nemám rád, když někdo vydává svoji práci za svou. Pokud ji kopíruje, remixuje, atd.. pak to je super; pomáhá to vývoji (např. lidová slovesnost). Věřím tomu, že s každným novým nástojem v této oblasti se posílí i celospolečenská diskuze a celkově pak bude tahle problematika mnohem transparentnější. Teď není.
  Nad studenty často visí nějaká neurčitá hrozna za neurčitou míru plagiátorství, přitom většina ani neví jak správně citovat. To je špatně. Taky by se měla víc používat licence, které to přímo podporuje — http://www.creativecommons.cz/ ale cesta k tomu je zatím moc klikatá…

 4. Eloise napsal:

  All of these articles have saved me a lot of hecaedhas.

 5. Field, do you plan to allow UTS on your blog in 2012? I mean he is the biggest racist on FN and probably in the country. He keeps calling Whites goober which is disrespectful and down right insulting. He is a racist fool and a disgrace to the human race.

 6. Húúúúha !!! Ez egy igazi , Å‘rült (rajongó) !Szia Klau 🙂 ! Nekem , most leginkább Naomi szemszög jött be, de gondolom , ezt sejted is 🙂 Azon egyenesen fel voltam háborodva, mikor az angyali külsÅ‘rÅ‘l beszélt. Ennek a nÅ‘nek mindene van , csak angyali külseje nem ! Ez a kép ,amit betettél róla… csak rá néztem és tudtam, hogy ez a nÅ‘ ,aki megvan veszve Robért.Jól leírtad Naomi gondolatait 🙂 tetszett ! várom a folytatást 🙂 pussz

 7. El corte se ve muy impresionante… No sé lo que decía el libro original pero tus explicaciones super claras y sencillas.Se ven energéticos pero también sanos y nutritivos, así que es una combinación perfecta!Receta apuntada en la carpeta de recetas pendientes jejeUn beso,Palmira