Pozitivní evoluce, úvaha

Kampaň Karla Janečka v posledních týdnech rozvířila pěknou diskuzi. Jsem rád, že k ní přispěli svým kritickým názorem lidi, kterých si většinou vážím:

 • Matěj Hollan (krněnský aktivista) — článek,
 • Robert Vlach (podnikatelský poradce) — článek,
 • Adam Gebrian (ten který maže komentáře <- moje chyba).

Ale nesouhlasím s nimi.

můj příliš provokativní komentář…

 Přirovnání

Janeček je stejně naivní jako první ekologové, kteří začali třídit odpad a za vlastní peníze uspořádali třídící kampaň. Taky na ně lidi nadávali. Tehdy ve společnosti panoval názor, že

 • jsou naivní, protože svým tříděním svět nezachrání a nikdo jiný třídit nebude
 • jsou hloupí, protože do toho dávají svoje peníze
 • jsou nebezpeční, protože by mohli vylobbovat změnu zákona což může mít nepředvídatelné následky

Stejná kritika se teď sype na Janečka.

Díky ekologům teď máme zákon o odpadech a čistší životní prostředí. Fascinujeme že se proti Janečkovi staví lidi, kteří dělají podobně pozitivní věci jako on.

 

 

5 komentářů to “Pozitivní evoluce, úvaha”

 1. Robert Vlach napsal:

  Ahoj Ondro 🙂 Nevím, jestli si to uvědomuješ, nicméně tvůj argument v tomto článku obsahuje závažnou logickou chybu:

  To, že někdo (Janeček) jde proti proudu, ještě neznamená, že jeho úsilí povede k pozitivnímu výsledku (jako, řekněme, u ekologů).

  Jde o neplatnou argumentaci historickým příkladem, navíc vytrženým z kontextu. Ve skutečnosti je zrovna tak dobře možné, že výsledkem Janečkovy snahy bude ohrožení demokracie a destabilizace společnosti.

  Kdybych měl brát neplatnou logiku tvého výroku doslovně, pak kdokoli, kdo jde proti proudu a koho jeho současníci kritizují, je posel nové a lepší doby. Ale to, jak jistě sám uznáš, není a nemůže být pravda.

  Jinak se taky sluší, když už o někom píšeš, že něco kritizuje, uvést alespoň související odkaz, aby si mohli čtenáři udělat sami představu o názoru protistrany. Například kritiku Adama Gebriana jsem přes Google nenašel.

  Díky za článek a přeji fajn den, Robert

 2. Orwen napsal:

  Ahoj :),
  dnes jen stručně
  – já taky ty úvahový blogposty píšu většinou několik dní a zveřejněné je mám už o první verze, související odkazy tam tedy ještě nejsou neboť ten blogpost mám v plánu ještě trochu upravovat — odkazy tam určitě doplním
  – podobě jako ty ve své eseji rezignuješ na striktní argumentační linii, já rezignoval na argumenty úplně; je to prostě úvaha ve který je můj názor, jedno přirování a žádný argument
  A k obsahu:
  Volební systém, který navrhuje Janeček není demokratický? Možná jsem něco přehlídl, ale pořád mě přijde že že tam té demokracie je spoustu.
  A pokud jde o destabilizaci společnost — tak připouštím, že k tomu může dojít. Nicméně myslím, že je společnost ve stavu kdy nějaké menší nakopnutí potřebuje, aby se trochu změnila.

 3. Orwen napsal:

  Ale abych pravdu řekl — když vidím jak se docela dost lidí, kterých si vážím, přidávají k té protievoluční vlně, mám pocit že je někde chyba. Možná tak tenhle blogpost nebude dokončený ještě dlouho.

 4. adam gebrian napsal:

  Zdravím Ondřeji. Ten koment tam máte. Nikdy jsem žádný nemazal, tak netuším, proč bych u vás dělal výjimku

 5. Orwen napsal:

  Omlouvám se, měl jsem v té době nějakou příliš vyhraněnou náladu kombinovanou s nepozorností :-I. Článek jsem upravil