PEFka zaplatí studentům za studium

letakÚspěšně splň během prvního semestru všechny povinné předměty a odměnu až 5000 Kč máš v kapse.“ láká Provozně ekonomická fakulta na Mendelově univerzitě zájemce o studium. Další odměny můžete získat za maturitu s vyznamenáním a finanční odměna vás nemine i za nějaká ta Fka.

V novém motivačním programu fakulty se však dočtete další výhody jako hromady dárků, nebo odměny za maturitu s vyznamenáním.

Paradox se školným?

V době kdy už je jasné že studenty v nejbližších době zatíží platba školného toto přilepšení rozhodně přivítají. Co však motivuje školy k takové štědrosti? Odpovědí je způsob financování vysokých škol a demografická křivka. I když se na VŠ hlásí relativně čím dál víc lidí (ještě před dvěma lety to skoro dvě třetiny populačního ročníku), v absolutních číslech počty studentů klesají, koukněte na aktuální ročníky 93/94.

narozeni-umrti

Maturitní ročníky zažívají výrazný pokles, školy o studenty bojují za peníze z MŠMT

 

Vyhlášený motivačního programu je tedy nástroj konkurenčního boje, který se bude v dalších dvou letech ještě zostřovat.

Pokud škola dostává ročně od MŠMT 30 tisíc na studenta je logický postup investovat především do získání studentů nových (sekundárně pak nalít peníze do výuky pro udržení akreditace). Reklamy už očividně nefungují, na peníze ale maturanti uslyší. I jejich rodiče — zvlášť když jsou nabízené odměny nastaveny jako motivace k lepšímu studiu. PEFka tedy podle mě postupuje správně.

Z celkového pohledu je vývoj vlastně pozitivní — peníze stát vezme věčným studentům ve formě školného a školy je přerozdělí těm, kteří dosáhnou průběžně dobrých  ne tak špatných výsledků.

Dalším paradoxem je, že zrovna mě — věčnému studentovi přijde vývoj přínosný. Měl jsem sice studium zadarmo, ale vím, že spíš než samotná škola pro mě byl prospěšný způsob, jakým jsem sháněl během studia peníze — prací v oboru na částečný úvazek a projektovým výzkumem financovaným ze stipendií.

A jak dál ze školy dostat peníze?

  • Prospěchové stipendium — neopakovat zkoušky a mít studijní průměr nižší než 1,5. Pak teprve můžete žádat. Částka se však rok od roku mění. Na LDF to bývá od čtyř do osmi tisíc.
  • Výzkum/vývoj. Tady je situace složitější; vyžaduje to domluvu s doktorandy, dobrý nápad s spoustu práce. Celkově se však dá dosáhnout na vyšší částky. Pro srovnání — v roce 2009 univerzita investovala do „rozvoje motivačního růstu mladých akademických pracovníků na MZLU v Brně“ necelé dva miliony korun na doktorská stipendia a další projekty, například v rámci interní grantové agentury.
  • Práce ve škole. Třeba jako technický pracovník, nebo demonstrátor.

S nápadem dávat peníze přímo studentům přišlo MŠMT už v roce 2008, teď to však vypadá, že stejnou myšlenku budou realizovat samotné školy. Uvidíme kolik dalších škol se přidá. A proč je první vlaštovkou zrovna PEFka? Subjektivně — má hodně peněz. Umíme se těsně napojit na grantovody a zafinancovat z nich vybavení i odměny.

2 komentáře to “PEFka zaplatí studentům za studium”

  1. […] „ohledně počítačů“ nebo případným zájemcům o studium, které zlákala vidina finančních odměn a nevadí jim temná strana […]

  2. […] Za zajímavé téma je navíc velká šance vyždímat něco z grantu, zvlášť když student napíše záměr. Rozhodně je to ve srovnání s prospěchovým stipendiem snadnější cesta, jak za svůj čas věnovaný škole dostat zaplaceno. Viz také PEFka zaplatí studentům za studium. […]