Povídání o QR kódech na ufech

Pár odstavců o tom proč a jak vznikly nálepky na ufa a krátký přehled jejich generací.

Historie

V loni v září nebyly sehnání žádná ufa na ufobal (tehdy ještě monopolní Miláno měl výpadky v dodávce) a mě štvalo, že jich mám málo a pořád je ztrácím… Prostě velká frustrace z nedostatku uf. To byl náš tým Hrana ještě na výsluní — trénovali jsme často a na střeleckou průpravu není uf nikdy dost.

Podařilo se mně dohledat výrobce, který vlastní speciální lisovací matici, domluvili jsme materiál a já měl najednou uf plný pokoj :). Od té doby je prodávám. Nebyl jsem však sám, kdo ufa ztrácel, nebo si ty svoje nedokázal poznat. Chytré mobily už byly na každém rohu, rozhodl jsem se tedy pro označování QR kódy. Každá nálepka tak „vede“ na stránku ufa, kde se může nový majitel zaregistrovat. Případný nálezce mu pak může přes stránku poslat zprávu. Více v článku Nová ufa k dispozici.

A při návrhu mě napadlo i odlišit jednotlivá ufa unikátní barvou.

Každé ufo má fakt unikátní barvu?

Přesně tak! Barvu každé nálepky vždy losuji z 2553 barev. To je víc než 16 miliónů možností. Záleží spíš kolik jich dokážete rozlišit. Dřív ale bylo barev míň, tak nakoukneme do historie jednotlivých generací. Ukázkové QR kódy jsem poskvrnil, aby nešly naskenovat.

1.  generace nálepek

SAMSUNGTěchto nálepek se prodalo na jaře 2012 asi nejvíc. Dodavatel mi sliboval voděodolný povrch odolný proti UV záření. Nálepky jsou hodně měkké a vůbec se nelesknou. Někteří si stěžovali, že se jim rozmočily, když si s ufem házeli v moři.

Vedle nálepky byl ještě před vyloupnutím z podkladového odkaz na stránku ufa — to proto, aby se novopečený majitel mohl zaregistrovat i bez chytrého telefonu, který umí číst QR kódy. To se ukázalo být jako dobrý nápad :). Dodávku pak provázely i informační letáčky.

Všimněte si, že neexistují žádné samolepky tmavých barev. Jednoduše proto, že by pak byl na tmavém podkladu hůř vidět nápis www.ufobal.cz.

2. generace nálepek

SAMSUNGTy přišly na podzim. Hlavní důvod k výměně bylo, že některé verze čtečky Google Goggles si nedokázaly poradit s verzí QR kódu, kterou mi vyráběl generátor qrencode. Druhou generaci jsem tak vytvořil pomocí služby Kaywa. A — abych předešel stížnostem na kvalitu — připlatil jsem si za laminaci. Běžná výdrž prý minimálně 10 let; je to stejná technologie, která se používá třeba na potisk aut.

Dodavatel to trochu zvoral a ořízl mě i ty kódy kolem. Takže někteří majitelé této generace asi pobíhají po loukách s neregistrovaným ufem. Zkusil jsem také rozšířit barevnou paletu a povolil i tmavší barvy. A jak to dopadlo? Přišel jsem na to, proč bývá kolem QR kódů bílý okraj — při tmavém okraji totiž kód nejde načíst! Musel jsem půlku nálepek vyhodit :-I. Tmavá čára kolem je má ještě navíc proměnnou tloušťku a nálepky se hodně lesknou. Kód má však větší odolnost proti chybám.

Zajímavost — v této generaci se nevyskytují fialové barvy. V první generaci se totiž ukázalo, že je nikdo nechce.

3. generace nálepek

Ufa s nálepkami třetí generace jsem poskytuji odedneška. Kombinují v sobě spoustu výhod3-generace-samolepek

  • matný povrch -> nelesknou se
  • jsou laminované pro vyšší odolnost proti ohybu, setření, vodě a UV záření
  • mají bílý okraj pro spolehlivější načtení
  • dostupné i v tmavých barvách (světlost nápisu www.ufobal.cz se přizpůsobuje)

Poškozené nálepky starších generací rád ufobalistům vyměním za nové.

A jak je to se slibovanou hrou?

Před pár dny jsem ji dostal do fáze betaverze :). Více v článku Trénikové body.

 

 

 

 

Comments are disabled