Povedu vám diplomku, ale…

V posledních měsících za mnou chodí čím dál víc studentů na konzultace ke svým projektům a diplomkám. Někteří chtějí poradit třeba s Twitter Streaming API, jiní si přímo říkají o data z některého z mých projektů. To je super! Mám radost, že si pro své závěrečné a semestrální práce nevybírají něco zajímavého :).

Ve své dávné kritice PEFky jsem zapomněl uvést důležitý bod. Slovy jedné ze studentek v komentářích — „neustálé problémy se sháněním vedoucích závěrečných prací„. Ústav statistiky měl dokonce na dveřích velkou explicitní ceduli. V systému bylo asi něco špatně.

Do doktorského studia jsem však nastoupil rozhodnutý žádnou práci nevést. Proč bych taky měl? Škola (ani student) mi za to nic nedá. Moc rád pomůžu ostatním s jejich projekty… kdybych neměl svoje vlastní, kterým se chci věnovat víc. Proč teda diplomky vůbec vedou ostatní?

Klasický model akademické spolupráce

Milí studneti, odpustím vám něco ze svých pracně nasbíraných dat a přidám špetku know-how. Vy mi napíšete podstatnou část článku na nějakou malou konferenci; můžeme se pak bavit o tom, který z autorů bude uvedený jako první. Ano, ten první bude mít víc akademických bodů, o ty jde především mně.

Za zajímavé téma je navíc velká šance vyždímat něco z grantu, zvlášť když student napíše záměr. Rozhodně je to ve srovnání s prospěchovým stipendiem snadnější cesta, jak za svůj čas věnovaný škole dostat zaplaceno. Viz také PEFka zaplatí studentům za studium.

Výhod je víc — student v diplomce udělá krásnou rešerši pro moji dizertačku a dodá pocit, že moje práce někoho zajímá. K nezaplacení!

Alternativy?

Nevím. Co kdyby mi třeba sehnal zákazníka a realizoval tak ten oslavovaný „transfer technologií“? Na ekonomce si to dokážu představit. Prostě mi pomůže prodat můj výzkum.

Pokud váš akademický projekt vydělává, pak je to ještě jednodušší. Na vývoji UISu vznikly desítky akademických prací. Ještě lepší příklad je CaverSoft. Náš FlowerChecker taky vydělává a na rozpoznávání kytek dokonce plánuji spustit konferenci Plant recognition. Tady je to jednoznačně win-win, student vyvine nějaký modul, udělá si na tom diplomku a firmě to třeba bude fungovat :).

Končí mi první ročník studia a studenty pomalu přestávám odmítat. Ty výhody tam jsou. Budu konkrétní, rád vám povedu závěrečnou práci pokud:

  • Umíte programovat a pomůžete nám s FlowerChecker. Kromě samotného image recognition tady je velký prostor pro UX, gamifikaci a přesah do sociální informatiky (náš poslední článek mířil na pedagogickou konferenci)
  • Umíte programovat, nebo aspoň výborně používat nějaké nástroje pro data mining. Rád poskytnu nějaká data ze StreetAlert. Je to nezisková věc, předpokládám, že výsledkem by tedy byl akademický článek. Osobně si kladu za cíl zmapovat informační toky v českém mediálním prostoru, příležitostí je však mnoho. Třeba požáry kontejnerů, nebo rojení včel. Teď třeba dělám predikci čtenosti v závislosti na popisu výjezdu hasičů.

A jak to funguje na jiných školách?

One Response to “Povedu vám diplomku, ale…”

  1. Tuesday napsal:

    If I comntmicaued I could thank you enough for this, I’d be lying.