Nekomerční přesahy aplikace FlowerChecker

Uvědomil jsem si, že nás v týmu FlowerChekeru motivují především morálně vznešené ( = naivní) ideály a vize. Málo to však dáváme najevo, pak to vypadá pak že jsme obyčejná komerční struktura, které jde jen o to najít libovolnou díru na trhu. Opak je však pravdou. Takže o co nám vlastně jde?

Nejčastěji určované kytky

Nejčastěji určované kytky

Výzkum

tiskové zprávě mezi řádky píšeme, že automatizované poznávání kytek v nejbližších letech je pouze mokrým akademickým snem expertů na rozpoznávání obrazu. Jeden z nejlepších algoritmů (říkáme mu Oxford AI) jsme vyzkoušeli na desítkách našich vzorků a nepoznal ani jeden.

flow2

Jak to dělají na Oxfordu

Myslím, že problém není v algoritmech, ale v nedostatečném množství vzorků ze kterých by se „inteligentní“ algoritmy naučily poznávačku. Nám roste databáze každým dnem o desítky identifikovaných obrázků. Jestli vydržíme, věřím, že bude jen otázkou času, kdy některý z účastníků naší budoucí konference vyrobí program, který by poznal aspoň pampelišku od sedmikrásky ;).

Další výzkumný rozměr je ekologický. Prostě budeme mít celosvětovou databázi toho, co kde roste. Takových databází je sice už docela dost, ale proč je nenafouknout? Ještě trochu šlápneme na plyn a budeme mít třeba real-time mapování pohybu invazivních druhů.

Poznávání přírody

Jasně, zní to trochu jako marketingový kec. Ale změnili jsme svět. Když teď procházíte přírodou, ty zelený věci kolem přestaly být neznámou hromadou kytek. Teď si je můžete „rozkliknout“ a dozvědět se jaká je jejich role v ekosystému, zda je v té oblasti původní, jestli je jedlá nebo.. třeba jak se jmenuje ;).

Dřív to prostě moc nešlo.

Uplatnění botaniků

Ve škole je naučí poznávat stovky druhů kytek; v praxi našprtanou znalost však v oboru využije málokdo. Doteď jsem poznávačky považoval za plýtvání mozkovou kapacitou… pak se však ukázalo, že je to jedna z úloh, kterou lidi prostě zvládnou líp. Botanikům tak pomáháme zúročit ty desítky hodin učení. Teď mají o důvod víc věřit, že svoji znalost uplatní — u nás :).

Na pedagogické konferenci DIVAI 2014 nám zítra vychází i přípěvek A novel approach for the increase in student’s learning motivation, ve kterém zkoumáme motivaci motaniků kytky určovat a jak se zapojení do systému projevuje na rychlosti jejich učení.

One Response to “Nekomerční přesahy aplikace FlowerChecker”

  1. […] Oficiální tiskovky už budem vydávat jen v angličtině na našem novém blogu. Tuto sekci FlowerChecker si nechávám pro češtinu a neformální zprávy jako je tato. Třeba by vás zajímalo proč to vůbec děláme. […]