Na PEF Mendelu proběhlo během čtvrt roku 37 disciplinárních řízení

Opisování u zkoušek, taháky, kopírování seminárních prací. Za doby mého studia odcházel přistižený student většinou s Fkem. Učitelé však musí nově každé podezření na přestupek hlásit disciplinární komisi, která pak studenta studenta napomene či (podmínečně) vyloučí. Na každý týden provozu školy řeší hned tři případy. Nakouknul jsem do zápisu.

Pro podporu rozhodnutí o plagiátorství používá komise metriku JPlag, viz online služba; hodnoty se pohybují kolem 60%. Jeden student (plagiátor) „vysvětloval své chování tím, že mu předmět Umělá inteligence II odborně nevyhovoval z důvodu svolené specializace studia“.

Napomenutí rozdávala komise poměrně štědře za kopírování a šíření zadání písemek; typický příklad

Výběr_170

Přitěžující okolnosti, jako třeba

Výběr_171společně s neomluvenou neúčastí na samotném disciplinárním řízení však už vedly opět k podmínečnému vyloučení. Facebook je v zápisu skloňovaný dost často. Samotný disciplinární řád je krátký a nudný.

Osobně mně skutečnost, že se škola konečně rozhoupala k vynucování dodržování přepisů spíš dobrý pocit. Důsledné trvání na pravidlech a rozdávání malých trestů je dle mého názorů správná cesta — zvlášť pokud se budou pravidlotvůrci  na základě proběhlých případů schopni řád pružně vylepšovat a učitelé se zaměří na prevenci. V kontextu plagiátorství je tento názor i v souladu se závěrem našeho předloňského evropského projektu o plagiátorství.

 

One Response to “Na PEF Mendelu proběhlo během čtvrt roku 37 disciplinárních řízení”

  1. Anonym napsal:

    Vůbec nevíš jak to tehdy s tím Facebookem bylo, takže si laskavě ušetři kecy o tom, že je to správné…. To me baví, jak vždycky posuzují věci lidi, kteří o tím ví hovno a sami se toho nezúčastnili..