Úvaha nad základní mzdou

V posledních pěti letech jsem se na politické škále přesunul zprava na střed. Důvodů bylo hned několik — od přelouskání Kellerových Tři sociálních světů přes krásný román Měsíční údolí od Jacka Londona, zoufalý program Svobodných, či přátelská setkání s akademicky z brněnské fildy. Trošku mě však nadzvedlo dnešní Prohlášení Bídníků.Vím, středová orientace je však dost nicneříkající, vidím teď spoustu špatných i dobrých bodů v programu levicových i pravicových stran.

Moje pokusy o porozumění levici však tvrdě narazily, když mi spolubydlící strčila do ruky letáček ze Svoboďáku Prohlášení Bídníků; tón textu mě zmátl a bral jsem jej vážně. Ve stručnosti jde o výzvu lidem k:

  • omezení konzumního obžerství bohatých
  • zvýšení minimální čisté mzdy na 16,8 tis. Kč (teď je to 9,2 tis.)
  • zavedení základního příjmu na úrovni 11 tis. Kč

Motivem Bídníků je volání po přežití.

Především nerozumím proč Bídníci živoří. Sám jsem teď nezaměstnaný, žiju ze 7 tis. doktorského stipendia a občas si přilepším nějakou zakázkou (posledně programování interaktivní panel pro neziskovku za dva tisíce). Mám firmu do které jsem zatím peníze jen lil. A přijdu si bohatý. Jasně, někdo chce živit rodinu; na to jsou ale štědré sociální dávky, ne minimální mzda.

V jejich požadavcích vidím paradox — chtějí zvýšit počet pracovních míst: „zaměstnáme všechny!“ ale zároveň navrhují zvýšení minimální mzdy? To jde očividně proti sobě. Jestli mají konstruktivní řešení, pak v textu chybí a upřímně doufám, že se nejedná o zmiňované plánované hospodářství.

PlatZaručený příjem je bod ve kterém osobně vidím smysl. Jde o užitečný nástroj pro mentální skok — uvědomění, že už v životě nemusíte dosahovat určitého majetkového nebo společenského postavení k tomu, aby jste jej mohli smysluplně naplňovat. Mně osobně k posunu vedla jistota, že vždy najdu dobrou práci a pravidelné měsíční stipendium ze školy. Od té doby pracuji abych — pozor, klišé — zlepšil svět; sekundárně si pak něco vydělal. Podle toho si vybírám zakázky i startupy. Přál bych si aby takových lidí bylo víc a věřím že jakási forma jistoty ve formě základní mzdy může zafungovat, rozhodně si zaslouží experiment.

Nicméně, realitu ukazuje obrázek vpravo (vypůjčený od Svobodných). Stávající zdanění už prostě nechci dál zvyšovat a na vznešenou myšlenku o základním příjmu tak nejsou peníze. nevím, kde je vzít. Se s tím smiř. Já se s tím smiřuji.

Na závěr — Bídníkům částečně nerozumím a částečně s nimi nesouhlasím. Na omezení konzumního obžerství se ale shodneme. Jupí!

2 komentáře to “Úvaha nad základní mzdou”

  1. […] A to je konec článku. Těšte se na blogpost – jak přežít za 5 000,- měsíčně:)  Orwen k ZP také píše blogpost. […]

  2. Prudence napsal:

    This is just the peecfrt answer for all forum members